Производството на строителни машини през военните години
Производството на строителни машини през военните години беше почти прекратено поради преминаването па действуващите предприятия към осигуряване на нова продукция, необходима за фронта.
През време на войната строителните организации не получиха нови строителни машини за кърти чисти извозва. Механовъоръжеността на строителните организации намаля. Спадна и степента па механизирано изпълнение на работите, достигната през 1941 г. Механизирането на работите се осъществяваше предимно чрез по-интензивно използуване на наличните машини, чрез въвеждане на по-висока сменност на работа, а също така и с помощта на изготвените със собствени сили на строителните организации по-прости механизми.
Войната нанесе на страната тежки вреди. Напълно или частично бяха разрушени много градове и села, 32 хил. промишлени предприятия, изгорени и разрушени 6 млн. сгради.
Основна задача в четвъртия петгодишен план, приет в началото на 1946 г., беше пълното възстановяване на довоенното равнище и създаване на необходимите резерви от мощност за по-нататъшния подем на всички отрасли на народното стопанство.
Първостепенно значение при решаване на големите задачи за възстановяване на разрушените градове и села и изграждане на нови промишлени предприятия, сгради и съоръжения въввсички отрасли на народното стопанство придобиха въпросите за повишаване на техническото равнище на строителното производство и снижаване на неговата трудопоглъщаемост главно чрез по-висока степен на механизиране.
Задачите за развитието на механизацията бяха включени в съдържанието на много важни партийни и държавни документи. В закона за петгодишния план в периода 1946—1950 г. се предвиждаше степента на механизирано изпълнение на земните работи да достигне 60% в 1950 г., на натрошаването на камък — 9 на приготовлението на бетонна смес — 95%, на приготовлението на разтвор — 90%, на полагането на бетонна смес — 60%, на бояджийските работи — 50%.
В годините на четвъртата петилетка започна бързо да се увеличава производството на строителни машини.
Взетите от партията и правителството мерки за задоволяване на строителните организации с машини осигуриха бързо увеличаване на степента на механизирано изпълнение на строителните и монтажните работи, особено на големите обекти.
Характерен пример за усъвършенствуване на технологията и механизацията на строителните работи във връзка с нарастването на машинния парк бе изграждането на Волго-Донския канал на името на В. И. Ленин. Каналът с дължина 101 кт беше построен за кратък срок — 2,5 години (1949—1952 г.). При изграждането на канала и на Цимлянската ВЕЦ бяха изпълнени над 174 млн. пг земни работи, положени около 3 млн. тя бетон-и стоманобетон и монтирани 44 хил. тона метални конструкции и съоръжения. Бяха построени и над 250 съоръжения в непосредствено близките до канала райони.
Подобни статии:
- Техническият прогрес и повишаването на равнището на механизацията Техническият прогрес и повишаването на равнището на механизацията и услуги като кърти чисти извозва са резултат на развитието на материално-техническата база на...
- Вече двадесет години сме на антибиотик Когато човек е болен първо започва да игнорира болежките си. След това се стряска, когато вече е нетърпимо отива на...
- Кафе машини с капсули Lavazza – обективни предимства. В последните няколко години капсулните ситеми на Лаваца, включващи кафе машини и капсули Lavazza Blue и Espresso point, придобиха сериозна...
- Пътна помощ Когато тръгваш на море, винаги си проверявай колата в сервиз. Това вече ще свети в главата ми като неонова реклама...
Автор: w1ck3dgam3
Здравейте, казвам се Андрей Димитров. Занимавам се съм SEO като работя изцяло по лични проекти. Поддържам директория за статии radiowish.net както и още няколко подобни :)
Този потребител е публикувал 23 статии.