Озеленяване на склонове
Много фирми за озеленяване успешно използват склоновете за въплъщение на своите идеи. Главната особеност на градината на склона е силата на притеглянето, според която всички растения се стремят към най-ниската точка. За начало ще поговорим за конструкцията на вашата градина – за многогодишните дървета и храсти, които растат от година на година и формират вашият склон.
На склоновете обикновенно растат дървета, които прекрасно задържат почвата, благодарение на своята коренова система. За такива дървета е характерно повърхностното вкореняване. Такъв пример са боровете, които са прекрасни вечнозелени растения с много мощни повърхностни корени.
Боровете нямат основен корен. На склонове например дъбът не може да расте, за разлика от елите и боровете или всяко друго вечнозелено растение. Така, подобно на боровете, е и кореновата система на кедъра. Вечнозелените растения и хвойните прекрасно подхождат на склоновете. Когато се прави озеленяване на дворове и градини има храсти, които не само украсяват пейзажа, но и прекрасно задържат почвата. Това са такива растения, като златния градински жасмин, люляка, ниската вишна и други. Всички тези растения са подходящи за такива места, които са с голям наклон. Ако такъв склон не може да се прекопае, то най-добре е да сложите сорбария – тя е подходящ храст, който лесно може да се прихване не само на склон. Той е подходящ за всякакъв тип почва и добре расте както на слънце, така и на сянка.
А сега да подготвим и многогодишните треви за нашето озеленяване. Те ся явяват добър помощник на дървета и храсти на склоновете. Засаждайки тревисти растения на склона, вие можете да укрепите почвата в промеждутъка между дърветата и храстите.
Най-подходящо за тази цел е растението пълзящо срещниче, което трябва да се съди на 25-30 см, то прекрасно се прихваща. Красивите дребни цветове се появяват в началото на лятото. Ако това растение бъде извадено, то и при него, както и при другите растения на склоновете, ще забележите повърхностна коренова система.
Също така подходящ е и обикновеният бръшлян, който расте в условията на частична или пълна сянка, и е достатъчно мразоустойчив. За това него можете да използвате и в сенчестата градина. Още един плюс на бръшляна е, че добре задържа почвата. За озеленяване на склонове пахизандрата не е много ярка и не може да се похвали с красиви цветове, но тя образува много красив килим от зеленина. Пахизандрата не е повече от 15-18 см и се съди на разстояние 20-25 см. Не забравяйте да наторите почвата с компост и садете пахизандрата през еднакви разстояния.
Също така подходящо за склона на градината е растението коронила – виещо се растение от семейство бобови с много мощни корени. Корените на това растение могат да се развиват на дълбочина до 120 см. През лятото се покрива с розови цветове. Така че ако имате част от вашият дом на склон, който трябва да се укрепи, то можете да вземете това растение. Запомнете едно просто правило – тези многогодишни растения трябва да се садят на близко разстояние в зависимост от ъгъла на склона. Колкото е по-къс той, толкова промеждутъка между растенията трябва да е по-малък.
Подобни статии:
- Озеленяване Всички кафета, барове и друг тип заведения предполагат тревни площи и до известна степен растителност. Тази растителност се осигурява от...
- Торове – богатият източник на незаменими хранителни вещества Има моменти от отглеждането на растения, независимо дали става въпрос за градината или земеделската продукция, когато човек трябва да се...
- Как да поливаме цветята в дома си Е-ЦВЕТЕ ООД предлага няколко ценни съвета за всички нас. Те са свързани с поливката на цветята в дома ни: За...
- Торове, вода, светлина, температура и въздух – всичко от което се нуждаят растенията за развитието си Както всяко живо същество, растенията също се нуждаят от определени фактори за да могат да растат. Растежът им зависи от...
Автор: w1ck3dgam3
Здравейте, казвам се Андрей Димитров. Занимавам се съм SEO като работя изцяло по лични проекти. Поддържам директория за статии radiowish.net както и още няколко подобни :)
Този потребител е публикувал 23 статии.